Dlaczego snajper wygrywa aukcje?

Najlepiej wyjaśnić to na prostym przykładzie: prześledźmy jak wygląda typowa licytacja na Allegro, w przypadku gdy licytanci nie używają snajpera, a następnie gdy jeden z nich używa snajpera.

Zakładamy, że aukcją zainteresowani są A i B, a cena wywoławcza to 1zł.

Pierwszy przypadek to ten, w którym ani A ani B nie używają snajpera. Wówczas licytacja może wyglądać następująco:

  1. A znajduje interesującą go aukcję. Dotychczas nikt nie licytował, a cena wywoławcza to 1zł. A jest gotów zapłacić za przedmiot 10zł. Licytuje więc 10zł mając nadzieję, że nikt go nie przebije.
  2. Pamiętajmy, że z uwagi na to jak działają aukcje, Allegro nie wyjawia całej oferty A. Zamiast tego widoczna cena aukcji to ciągle 1zł, chociaż Allegro "pamięta", że maksymalna stawka A to 10zł.
  3. B znajduje tę samą aukcję. Zaczyna podbijać stawkę, aby przejąć prowadzenie w licytacji. Najpierw licytuje 5zł. To jednak za mało, żeby przebić A. B jest więc na drugim miejscu w licytacji, a przed nim A ze stawką 5,50zł. (5,50zł to 5zł oferowane przez B, plus 50 groszy kwoty przebicia)
  4. B zależy na aukcji więc dalej podbija stawkę: licytuje 10zł. Tym samym Allegro zmuszone jest wyjawić maksymalną ofertę A (10zł). Jednak ciągle A jest na prowadzeniu, ponieważ zalicytował wcześniej (przy równych ofertach pierwszeństwo ma ta wcześniejsza).
  5. B już wie ile zalicytował A, więc licytuje 12zł i tym samym przejmuje prowadzenie w licytacji. Allegro tym razem nie ujawnia pełnej oferty B - widoczne stawki to: na pierwszym miejscu B z ofertą 10,50zł i za nim A oferujący 10zł.
Ten scenariusz może się dalej powtarzać, np. gdyby A zobaczył, że został przelicytowany przez B, mógłby w podobny sposób podbijać stawkę, aż przelicytowałby B.

Porównajmy jak wyglądałaby sytuacja, gdyby A używał snajpera:

  1. A znajduje interesującą go aukcję. Dotychczas nikt nie licytował, a cena wywoławcza to 1zł. A jest gotów zapłacić za przedmiot 10zł. Jednak tym razem A nie licytuje tylko ustawia strzał w snajperze na 10zł, na 5 sekund przed końcem aukcji.
  2. B znajduje tę samą aukcję. Dotychczas nikt w niej nie licytował. Tak jak poprzednim razem B licytuje 5zł i tym razem od razu przejmuje prowadzenie w licytacji.
  3. 5 sekund przed końcem aukcji snajper licytuje 10zł w imieniu A. B być może nerwowo czekał na koniec aukcji, żeby w razie potrzeby przelicytować konkurentów, ale tym razem i tak nie ma czasu, żeby przelicytować snajpera.
  4. Wygrywa A i płaci za przedmiot 5,50zł (a nie 10zł!). 5,50zł to 5zł kwoty oferowanej przez B, plus kwota przebicia 0,50zł.
Różnica między powyższymi przypadkami jest więc bardzo duża. W pierwszym przypadku wygrał B i zapłacił 10,50zł (dużo!), a w drugim przypadku wygrał A i zapłacił tylko 5,50zł!

W tym momencie warto przeczytać dlaczego lepiej używać snajpera, zamiast licytować w ten sposób ręcznie.

Aukcjoner.pl: regulamin | prywatność | rodo | kontakt