eBay tnie koszty i wyprowadza się z Polski
2008-10-07

Międzynarodowy portal aukcyjny eBay postanowił ograniczyć koszty. Do końca pierwszego kwartału 2009 roku spółka ma zamknąć kilkadziesiąt oddziałów w większości krajów, w tym również w Polsce. Centralizacja firmy przewiduje również zwolnienie ok. tysiąca osób i lepszą organizację zarządzania firmą – informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”.

„Działalność w Europie firma będzie prowadzić z dwóch central – w Londynie i szwajcarskim Bernie. Plany centralizacji firmy oznaczają zwolnienie około tysiąca z 16 tys. osób zatrudnionych w eBay. – Osoby, które pozostaną w firmie, będą przeniesione do central eBay bądź znajdą zatrudnienie w należących do koncernu serwisach PayPal lub Skype” – mówi dla „Rzeczpospolitej“ Karol Świtała, rzecznik eBay Polska.

„Zmiany w strukturze firmy mają do końca roku przynieść 70 – 80 mln dol. oszczędności. W wydanym wczoraj komunikacie eBay wyjaśnia, że restrukturyzacja była podyktowana niewielką innowacyjnością firmy. W ubiegłym roku dochody eBay gwałtownie spadły mimo rosnących przychodów” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Likwidacja polskiego oddziału nie oznacza zniknięcia eBay. pl. – Serwis nadal będzie działał w niezmienionym kształcie – zapewnił Karol Świtała. Według Magdy Borowik, analityka z firmy IDC Polska, jednym z powodów reorganizacji eBay jest kryzys na rynkach finansowych. – Zapowiadane oszczędności nie są może wielkie, ale w obecnej sytuacji każdy grosz się liczy. Zarządzanie scentralizowaną firmą jest łatwiejsze i tańsze niż rozbitą na 39 oddziałów” – informuje „Rzeczpospolita”.

Wbrew wcześniejszym obawom, światowy gigant aukcji internetowych nie zagroził naszemu krajowemu liderowi, jakim pozostaje Allegro.pl. Po początkowym wzroście zainteresowania, użytkownicy, zawiedzeni małą funkcjonalnością polskiej wersji eBay`a i jej niedostosowaniem do naszych warunków, wrócili do sprawdzonego serwisu. Być może gdyby portal postarał się dostosować do popytu i dążył do rozwoju, wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej.

Więcej na temat centralizacji portalu aukcyjnego eBay w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”, w artykule Tomasza Boguszewicza pt. „eBay po trzech latach żegna się z Polską”.

Autor: Bankier.pl | Źródło

Komentarze:

jestem zszokowany a co oni mieli za koszty>?
Autor: ronald Dodany: 2009-03-22 15:35

A zatrudnianie pracowników (1000) , wynajem lokali i konserwacja sprzętu to nie są koszty?
Autor: Akiro Dodany: 2009-04-06 14:55

a to pewnie komus kto nie ma dzialalnosci i nie placi podatkow zawsze bedzie sie wydawalo ze duze firmy nie maja kosztow .... a sam pewnie handluje na alegro bez dzialalnosci nie placac podatkow ...
Autor: xd Dodany: 2009-06-15 07:24

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.
Aukcjoner.pl: regulamin | prywatność | rodo | kontakt